Namaz Hareketlerini Öğreniyorum

İftitah Tekbiri

Erkekler: ellerini parmak araları hafif açık ve kıbleye karşı olarak kulaklarının yumuşak yerine (kulak memesine) değdirilerek "Allahu Ekber" diyerek tekbir alırlar.

Kadınlar: ellerini parmakları araları aralıklı ve kıbleye karşı olarak omuz hizasına kadar (göğüsleri hizasında) kıbleye bakar şekilde tekbir alırlar.


Namazda Kıyam

Erkekler: tekbirden sonra sağ ellerini, sol ellerinin üzerine koyup ve sağ ellerinin küçük ve baş parmaklarıyla sol ellerinin bileklerini tutup böylece göbekleri altına koyarlar. Gözler secde yerine bakar.

Kadınlar: sağ el, sol elin üzerinde olacak şekilde ellerini göğüslerinin üzerine koyarlar. Gözler secde edilen yere bakar.
Namazda Rüku

Erkekler: rükuda, elleriyle, parmak araları açık olduğu halde diz kapaklarını tutup; sırt, bel ve başlarını dümdüz yaparlar. Dizlerini ve dirseklerini dik tutarlar.

Kadınlar: rükuda erkekler kadar eğilmezler ve ellerini, parmak araları kapalı olduğu halde dizlerinin üzerine koyarlar. Ve dizlerini biraz bükük tutarlar.
Namazda Secde

Erkekler: secdede kollarını yere yapıştırmazlar. Uyluklarını karınlarından uzak tutarlar.

Kadınlar: secde esnasında kollarını yere dokundururlar.
Namazda Kaide-i ahire

Erkekler: secdeden sonra oturmak üzere doğrulurlar, sağ ayaklarını yere dikerler, sol ayaklarını da kıvırarak üzerine dik vaziyette otururlar.

Kadınlar: ayaklarını sağa doğru çevirerek otururlar.
Namazda Selam

Erkekler: selam verirken gözler omuzlara bakar. Önce sağa sonra sola bakılarak selam verilir.

Kadınlar: selam verirken gözler omuzlara bakar. Önce sağa sonra sola bakılarak selam verilir.

 

Kaynak: www.namazzamani.net

 


Bu Yazının Ait Olduğu Kategori: Temel Dini Bilgiler