Makale

Kutlu Doğum Haftası Tüm Makaleler 27 Nisan 2017 22:03 Okunma:631


Öncelikle kainatın Yaratıcısı Yüce Allah’a sonsuz hamdü sena ederiz. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) me aline ashabına sonsuz salatu selam ederiz.

İnsanlık tarihi boyunca hiç kimse onun kadar tanınmadı ve hiç kimse onun kadar sevilmedi. Onun bu kadar tanınması ve sevilmesinin en büyük sebebi ise getirmiş olduğu yüce hakikatlerdir.

O gelmeden önceki döneme Cahiliye Dönemi denir. O gelmeden önce insanlar kendi elleriyle yaptıkları heykellere ve putlara tapıyorlardı. O gelmeden önce güçlüler güçsüzleri eziyor , köle pazarlarında satıyor, adalet ve hakk gibi kavramlar yok oluyordu. O gelmeden önce 100 yıl süren kan davaları yüzünden  kimse evinden dışarı çıkamıyordu. O gelmeden önce hırsızlık ve haramilik kol geziyor kimse ticaret yapmaya cesaret edemiyordu. O gelmeden önce insanlar faiz yiyor ve borçlular inim inim inliyordu. O gelmeden önce kadınlar ikinci sınıf insan muamelesi görüyor ve kız çocukları diri diri toprağa gömülüyordu.

O geldikten sonraki döneme asrı saadet dönemi denir. Onun gelişiyle insanlar putlara heykellere değil gerçek yaratıcısı olan Allah’a inanmaya ve tapmaya başladılar. Onun gelişiyle insanlar arasından güçlü güçsüz ayrımı kalktı ve herkes eşit sayıldı. Onun gelişiyle kan davaları son buldu  ve faiz ayaklar altına alındı. Onun gelişiyle kadınlar gerçek değerine ulaştı ve cennet annelerin ayakları altında sözü ile taçlandırıldı. Kız çocukları cennetin anahtarları olarak adlandırıldı. İşte bu sebebledir ki onun doğumunu sıradan ve fiziken normal bir doğum kabul etmek çok sığ bir düşüncedir. Onun doğumu insanlığın yeniden doğumudur. Onun doğumu ahlakın yeniden doğumudur ve onun doğumu kainatın yeniden doğumudur.

Peygamberimizin doğduğu gün yaşanan mucizeler, Hz. Muhammed (s.a.s.) Ibrahim’in (a.s.)oglu Ismail (a.s.)’in soyundan gelmistir. Mekke’de bulunan Kureys Kabilesi’nin Hasimîler soyundandir. Dedesinin adi Abdulmuttalip babasinin adi Abdullah’dir. Annesi ise Vehb kizi Amine’dir.

Allah’in Elçisi temiz ve serefli bir soydan gelmistir.Bu gerçegi sevgili Peygamberimiz söyle açiklar: “Ben hep nikahlanarak evlenen kimselerin soyundan geldim. Soyumuzda hiç evlilik disi iliskiler olmamistir.”

Âlem1ere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (s.a.s.)’in dogumu Rebiülevvel ayinin 12. günü Pazartesi gecesi tanyeri agarirken olmustur.


Yeryüzünün en kutsal sehri olan Mekke’de günesin ilk isiklari dünyayi aydinlatmaya basladigi bir zamanda Risalet günesi dogmustur. Ve nuru ile bütün zamanlan ve mekanlari aydinlatmisti.

Sevgili Peygamberimiz’in dogdugu gece olaganüstü olaylar meydana gelmistir. Bu olaylardan bazilari söyledir

1. Iran hükümdari Kisrâ’nin sarayi sallanmis ve l4 sütunu yikilmistir.

2. Mecûsilerin (atese tapanlarin) tapindigi bin yildir yanmakta olan ates sönmüstür.

3. Kâbe’de bulunan putlar yüzüstü yere yikilmistir.

4. Sava Gölü kurumustur.

5. Semave Deresi tasmistir.

6. O gece Kâbe’nin yakininda bulunan dedesi Abdulmuttalib’in kulagina gelen bir ses; “Su anda oglun Abdullah’dan bir çocuk dünyaya geldi. Onun varligi âlemlere rahmettir. Çocugun adini Muhammed koy” denilmistir.

7. Hz. Muhammed (s.a.s.) göbegi kesilmis ve sünnet olmus bir sekilde dünyaya gelmistir.

8. O gecenin sabahinda Medine’de bir Yahudi halka seslenerek: “Bu gece Ahmed’in yildizi dogmustur” demistir.(Yahudilerilimleriile O’nun dogacagi günü bile biliyorlardi.Ama Yahudi neslinden degil de Arap kavminden dogdugu içinaralarinda “bu vallahi O’durson peygamberdir.Ama vallahi iman etmeyecegim ona” diye konustular.)Makale - Köşe Yazıları - Beytullah Hoca

        
 

Güzel Sözler

Beytullah Hoca
 

Basında Biz


 

İletişim İmkanları