Makale

Hoş geldin Ey On Bir Ayın Sultanı Ramazan! Tüm Makaleler 16 Mayıs 2018 12:20 Okunma:1082


Bakara Suresi’nin 185’inci ayetinde Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor:
“Oruç tutmanız gereken o sayılı günler Ramazan ayıdır ki, Kur’an insanlara yol gösterici, doğru yola iletici, eğri ile doğruyu birbirinden ayırt edici olarak o ayda indirilmiştir. Bundan dolayı, sizden kim bu aya erişirse orucunu tutsun. Ancak hasta veya seyahatte olan başka günlerde sayıda oruç tutsun. Allah sizin için kolaylık diler, zorluk çekmenizi istemez. Bu da oruç günlerini tamamlamanız ve size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah’ı yüceltmeniz içindir. Şükredeniz diye bu kolaylığı gösterir.” Bilesiniz ki bu ayda Essiyamu Nisfussabru (oruç sabrın yarısıdır.hd) Şüphesiz ki Allah, sabredenlerle beraberdir. Ramazan ayının en büyük mükafatları bu aylarda hayır veya hasenat yapmak, komşulara yardım etmek, akrabalara yardım etmek, anneye babaya “Of!” dememek ve bu ayı oruç ile namaz ile Kur’an, hatim ile geçirmek, bire bin kazanmak demektir. Yine On Bir Ayın Sultanı olan Ramazan Ayı’nın özelliklerinden biri de teravih ile mukabele ile geçirmektir.
Bakara 183. Ayette Cenab-ı Hak: “Ey iman edenler! Cenab-ı Hak orucu farz kıldı. Nitekim oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi sizlere de farz kılındı.” buyurmuştur.
Ramazan ayının verdiği bereket, iftar sofralarımıza tat ve huzur getirmesi dileğiyle. Ellerin semaya, dillerin duaya gönüllerin mevlaya yöneldiği ve temennimiz odur ki, şüphesiz ki her zaman inanlar kazanacak. Zalimler için: “Finari cehenneme halidine fihe ebede (O ki zalimler ebediyen cehennemde kalacaklardır).” buyrulmuştur.
Ey güzel olanı açığa çıkaran ve çirkin olanı gizleyen Rabbim! Yanılgılardan dolayı hesaba çekmeyen, en güzel muamele eden, lütfu geniş olan, rahmetini gönderen, her inayetin sahibi, her şikayetin kendisine ileteceği rabbimiz; keremi bol, ihsanı geniş olan, bizim senden başka rabbimiz yok. Sana dua etmezsek kime dua edebiliriz? Senden dilemezsek kimden dileyebiliriz? Ey Allah’ım! Şu Mübarek Ramazan-ı Şerif hürmetine gençlerimizi, yaşlılarımızı, kadınlarımızı, çocuklarımız koru! Ey kitabı indiren, bulutları yürüten, küfür gruplarını hezimete uğratan, hesabı hızlı olan Allah’ım! Senin kitabından sapanları hezimete uğrat. Ey Allah’ım! Müslüman düşmanlarını, yanında olanları sana havale ediyoruz. Onları kafirlerde, geri çevrilmeyecek olan şiddetli cezana maruz eyle. Ey Allah’ım! Sen ilahımızsın, yücesin, halimsin. Ey Allah’ım! Sen ihlasla sana yönelen elleri boş çevirmezsin. Filistin ellerini sana açtı. Ey Musa’yı kurtaran Rabbimiz! Ey Muhammed (sav) kurtaran Rabbimiz! Şu mübarek Ramazan hürmetine bizi de zalimler topluluğundan kurtar! Bize kötülük ve fenalık düşünenlerin planlarını kendilerine çevir. Onları kendi dertleriyle meşgul eyle! Gazze halkının imdadına yetiş. Onarın sıkıntılarını gider, ferahlığı acele ver. İkram sahibi, Ey Hayy! Ey Kayyum! Senin rahmetinle senden imdadımıza yetişmeni istiyoruz. Ey Vedud! Çok bağışlayan, Ey arşın sahibi, pek gücü olan Allah’ım! Beli bükülmüş ihtiyarlara ve yetim kalana çocuklara rahmet et. Saldırgan Siyonistlerin ve onarın yardakçıları hakkından ancak sen gelirsin. Onları dağıt ve hepsini birbirinden ayrı düşür. Şüphesiz ki, sen her şeye kadirsin. Senden başka gidecek kapımız yok. Bizleri senden başka kimseye muhtaç etme. Şüphesiz ki sen her şeye layıkıyla karşılık verensin. Amin!
Bu, On Bir Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerifin, tüm İslam alemine barış getirmesini Cenab-ı Hak’tan diliyorum… İnşallah Ramazan’ı hakkıyla eda edebilenlerden oluruz.
Metafizik Uzmanı Beytullah Şentürk

Makale - Köşe Yazıları - Beytullah Hoca

        
 

Güzel Sözler

Beytullah Hoca
 

Basında Biz


 

İletişim İmkanları